persian

world_map_400

خانه > محصولات > تجهیزات انتقال سیال > پمپ‌های دیافراگمی

.

.


پمپ‌های دیافراگمی

.

مرکزخدمات فنی هايتک ابزار بعنوان اولين مرکزتخصصی مشاوره فنی، تامين و خدمات پس از فروش پمپ های ديافراگمی از معتبرترين سازندگان اروپایی و آمريکایی آمادگی خودرا جهت ارائه خدمات ذيل به استحضار ميرساند:


- مشاوره فنی و ارائه نرم افراز جهت انتخاب صحيح پمپ ديافراگمی.

- تامين قطعات يدکی اصلی انواع پمپ های ديافراگمی از سازندگان معتبر اروپایی و آمريکایی  آرو اينگرسولرند، گراکو، ويلدن، ورسامايتک، دپا ، سندپايپر،.....

- پشتيبانی فنی و تعميرات انواع پمپ های ديافراگمی.

- ارائه لوازم جانبی پمپ های ديافراگمی نظير شوک بلوکرهای اتوماتيک (ضربه گير سيال) جهت تنظيم خودکار هوا و نوسان سيال خروجی.

- ارائه کيت کامل اتصالات خط هوا شامل واحد مراقبت ، فيلتر ، رگلاتورگيج و 1/5 متر شيلنگ هوا.

- لوازم جانبی تکميلی از قبیل کيت شمارش سيکل، سلونوئيد ولو و اتصالات نصب روی بشکه و... که بصورت جداگانه قابل ارائه می باشد.

- ارائه پکيج کامل و پرتابل پمپ های ديافراگمی تخليه بشکه.


wilden_diaphragm_pump_400
aro_diaphragm_pump_400
graco_diaphragm_pump_400
پمپ دیافراگمی ویلدن
Wilden diaphragm pump
پمپ دیافراگمی آرو اینگرسولرند
ARO Ingersoll Rand diaphragm Pump
پمپ دیافراگمی گراکو هاسکی
Graco Husky diaphragm pump
sandpiper_diaphragm_pump_400
versamatic_diaphragm_pump_400
verder_diaphragm_pump_400
پمپ دیافراگمی سندپایپر
Sandpiper diaphragm pump

پمپ دیافراگمی ورساماتیک
Versamatic diaphragm pump
پمپ دیافراگمی وردر
Verder diaphragm pump
flux_diaphragm_pump_400_01
riverwave_diaphragm_pump_400
yamada_diaphragm_pump_400
پمپ دیافراگمی فلاکس
Flux diaphragm pump
پمپ دیافراگمی رودی
Rudi diaphragm pump
پمپ دیافراگمی یامادا
Yamada diaphragm pump
wanger_diaphragm_pump_400 depa_diaphragm_pump_400 blagdon_diaphragm_pump_400
پمپ دیافراگمی واگنر
Wagner diaphragm pump
پمپ دیافراگمی دپا
Depa diaphragm pump
پمپ دیافراگمی بلگدان
Blagdon diaphragm pump
mono_400
پمپ دیافراگمی وستا
Vesta diaphragm pump

1
2
3

در جدول زیر به صورت خلاصه و شماتیک برتری پمپ های دیافراگمی را به عنوان جایگزینی مناسب برای انواع پمپ ها با کاربرد های مختلف در صنایع مشاهده می کنید :DiaphragmPump

پمپ دیافراگمی (Diaphragm pump) (همچنین به عنوان پمپ غشایی (Membrane pump) شناخته می‌شود) یک پمپ جابجایی مثبت است که از ترکیبی از عمل متقابل یک دیافراگم لاستیکی، ترموپلاستیک یا تفلون و ولو های مناسب (چک ولو، شیر پروانه، فلپ ولو) بر هر دو سمت دیافراگم است.

اصل کار پمپ های دیافراگمی

ابتدا، تصور کنید که تزریق یک کار دشوار است. یک سرنگ تزریقی در واقع یک فرم اولیه یک پمپ دیافراگم است. وقتی پیستون نشان داده شده در عکس 1 به عقب کشیده می شود، سیال به داخل سیلندر کشیده می شود. وقتی پیستون به سمت جلو حرکت می کند، سیال از سمت سوزن در نوک سیلندر تخلیه می‌شود.

سیال از یک نقطه مشابه با یک سرنگ تزریقی داخل و خارج می‌شود، ولی حال به یک مدل که نقاط ورودی و خروجی جداگانه ای دارند نگاه می‌کنیم. (در این مثال مسیر های ورودی و خروجی جریان مدور هستند)

آیا سیلندر نشان داده شده در شکل 2 می‌تواند سیال را وقتی پیستون به سمت بیرون کشیده می‌شود مکش کند؟

جواب منفی است. حتی وقتی پیستون به سمت بیرون حرکت می‌کند، فقط هوا از سمت بالا به داخل سیلندر کشیده می‌شود.

حال ما یک چک ولو (check valve) کروی در مسیر هوای ورودی در شکل 2 قرار می‌دهیم. بعد همانطور که در شکل 3 می‌بینیم دیگر هوا به داخل جریان پیدا نمی‌کند و فشار منفی ایجاد شده داخل سیلندر باعث مکش سیال به بالا می‌شود. اگر چک ولو خیلی سبک باشد مقداری از سیال میتواند از سیستم خارج شود ولی بیشتر آن به داخل مخزن برمی‌گردد. اگر چک ولو سنگین باشد تمام سیال مکش شده به داخل مخزن برمی‌گردد.

در مرحله بعد، به پیستون فشار وارد می‌کنیم (شکل 4). اگر چک ولو خیلی سبک باشد مقداری از سیال میتواند از سیستم خارج شود ولی بیشتر آن به داخل مخزن برمی‌گردد. اگر چک ولو سنگین باشد تمام سیال مکش شده به داخل مخزن برمی‌گردد.

حال ما یک چک ولو دیگر در پایین سیلندر برای جلوگیری از جریان رو به پایین سیال قرار می‌دهیم. در این حالت با توجه به چک ولو پایینی سیال به داخل مخزن برنمی‌گردد (همانطور که در شکل 5 نشان داده شده) و به چک ولو بالایی فشار وارد کرده و از همان قسمت خارج می‌شود. وقتی پیستون به سمت بیرون حرکت می‌کند، در این زمان چک ولو بالایی بسته شده و چک ولو پایینی باز می‌شود و سیال به داخل سیلندر مکیده میشود. لازم به ذکر است که در این مدت هیچ جریان برگشتی از سمت بالا نداریم. (شکل 6). همانطور که نشان دادیم، کار یک چک ولو، حرکت دادن سیال در یک جهت است که این یک عملکرد کلیدی و ضروری برای یک پمپ دیافراگمی است. معمولا از یک چک ولو کروی برای چک ولو استفاده می‌کنند.

طرح ساختمانی پمپ دیافراگمی

شکل بالا اصول مکش و تخلیه پمپ دیافراگمی را نشان می دهد.

مشخصات پمپ دیافراگمی

با توجه به اصول کار توضیح داده شده در بالا، پمپ های دیافراگمی دارای مشخصات زیر هستند.

1. سیال با نوسان جریان دارد

به دلیل نوع کارکرد این پمپ، جریان سیال هنگام مکش و تخلیه دارای تناوب است. به این وضعیت پالسیشن (Pulsation) که باعث می‌شود پمپ های دیافراگمی از اساس با پمپ های سانتریفیوژی فرق کنند.

2. هنگامی که سیال توسط عملکرد یک چک ولو وارد سیلندر می شود، همیشه جریان از سمت بالا خارج می‌شود.

بنابراین، حتی زمانی که فشار قابل توجهی برای سمت تخلیه (سمت بالا) اعمال می شود، نگه داشتن چک ولو کروی، تا زمانی که قدرت (نیروی فشار دادن پیستون) اجازه می دهد، فشار داخل سیلندر افزایش می یابد. به لحاظ نظری، در مورد عملکرد بسته، این بدان معنی است که فشار داخل سیلندر می تواند بی نهایت افزایش یابد. با این حال، قبل از اینکه فشار به بی نهایت برسد، ضعیف ترین بخش های نزدیک پمپ، مانندسیلندر یا لوله تخلیه، ممکن است منفجر شوند یا موتور حرکت دهنده پیستون بسوزد. به همین دلیل است که هنگام استفاده از پمپ دیافراگمی یک شیر تخلیه کمکی و یک رله حرارتی برای موتور هرگز نباید فراموش شود.

3. آبندی چک ولو بسیار حیاتی است

هنگامی که خاک یا مواد خارجی در اطراف پک ولو قرار می گیرند، آب بندی به خطر می افتد. در چنین مواردی، عملکرد غیر بازگشتی از کار می‌افتد، که عملکرد پمپ را به گونه ای کاهش می دهد که در بعضی موارد پمپ به طور کامل تخلیه می شود. همین وضعیت ممکن است رخ دهد وقتی که چک ولو یا ولو سیت (valve seat) (بخشی که با چک ولو در تماس است تا آبندی ایجاد شود) آسیب دیده است.